0532 266 8231

Whatsapp Bağlantısı

0532 266 8231

7/24 İrtibat Telefonu

yonetici@hatayweb.net

Bağlantı E-Posta Adresi

WEB TASARIM HİZMETLERİ

Web Sitesi Tasarımı Nedir ?


Web tasarımı, içeriği çevrimiçi olarak planlama, kavramsallaştırma ve düzenleme sürecidir.
 Bugün, bir web sitesi tasarlamak, web sitesinin genel işlevselliğini içerecek şekilde estetiğin ötesine geçiyor. Web tasarımı ayrıca web uygulamalarını, mobil uygulamaları ve kullanıcı arayüzü tasarımını da içerir. Web tasarımının Google gibi arama motorlarındaki performansınız üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz? Bu makale, yalnızca iyi görünmekle kalmayan, aynı zamanda düzgün çalışan ve aramada üst sıralarda yer alan bir web sitesinin nasıl oluşturulacağı konusunda size bazı yararlı bilgiler verecektir.
 
Bu yazıda şunları ele alacağız:
İlham Bulma
Web Tasarım Aracı Seçme
Görsel öğeler
Fonksiyonel Elemanlar

Web Tasarım Türleri:
Uyarlanabilir ve Duyarlı İlham Bulma

 

Web Tasarım Aracı Seçme
Bir web sitesi tasarlamanın iki ana yolu vardır: bir masaüstü uygulaması kullanmak veya bir web sitesi oluşturucu kullanmak.
Kullanmaya karar verdiğiniz araç, ekibinizin büyüklüğüne, bütçenize ve oluşturmak istediğiniz sitenin türüne ve teknik gereksinimlerine göre büyük ölçüde değişiklik gösterecektir.

1. Masaüstü Uygulamaları
Masaüstü uygulamaları, tasarımcıların tasarımlarını oluşturmalarını ve ardından tasarımı koda dönüştürebilecek bir geliştirme ekibine göndermelerini gerektirir. Web siteleri tasarlamak için en popüler masaüstü uygulamaları Photoshop ve Sketch’dir. Tipik olarak bu, büyük ve/veya karmaşık web siteleri için standarttır, çünkü tüm teknik zorluklar geliştirme ekibine aktarılırken tasarımcının genel görünüm ve hisse odaklanmasına olanak tanır. Ne yazık ki, birden fazla kaynak, beceri seti ve ekip üyesi gerektiğinden bu süreç pahalı ve zaman alıcı olabilir.
Bir geliştiriciyi dahil etmekten kaçınmak için, daha az teknik gereksinime sahip bir web sitesi tasarlamak için bir web sitesi oluşturucu kullanmak faydalıdır.

2. Web Sitesi Kurucuları Bugün piyasada çok çeşitli özellikler ve hizmetler sunan birçok web sitesi oluşturucu var. Wix, Squarespace, Webflow ve PageCloud, tasarım yetenekleri, şablon seçenekleri, fiyat ve genel düzenleme deneyimi açısından farklılık gösteren popüler web sitesi oluşturucularına yalnızca birkaç örnektir.
Araştırmanızı yaptığınızdan, ücretsiz denemeler yaptığınızdan ve web sitenizin ihtiyaçlarına en uygun platformu belirlediğinizden emin olun. Web sitesi kurucuları, farklı bina deneyimleri sunan uyarlanabilir veya duyarlı web siteleri oluşturur. Hangi inşaatçıların işinize yarayacağını en iyi şekilde anlayabilmeniz için bu kavramlar aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılacaktır. Nasıl kod yazılacağını bilmiyorsanız, çeşitli web sitesi tasarım araçlarının özgürlüklerine ve sınırlamalarına aşina olmak çok önemlidir.

Örneğin, WordPress en çok kullanılan web sitesi platformu olmasına rağmen, sınırlı özelleştirme seçenekleri nedeniyle görsel tasarımcılar arasında popüler değildir. Bir web sitesi oluşturmaya başlamadan önce web sitenizin ihtiyaçlarını belirleyin: Bir fotoğraf galerisi mi oluşturuyorsunuz? Sitenizi ne sıklıkla güncelleyeceksiniz? Bir iletişim formuna mı ihtiyacınız var? Bu hedeflere etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir web sitesi oluşturucu seçin.

Web Sitesi Tasarımı İçin Önemli Noktalar…

İşlevsellik ve görünümden gezinme ve kodlama bütünlüğüne kadar, göz alıcı, kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmaya çok şey katılıyor. Orada da bitmiyor. Web geliştiricileri ve tasarımcıları, arama motorları tarafından bulunacak, müşterilerin ilgisini çekecek ve dönüşümleri teşvik edecek web siteleri oluşturmak için birlikte çalışmalıdır. 
Neyse ki, aşağıdaki ipuçları, sizlere sadık marka savunucuları olmaları için ilham veren benzersiz bir kullanıcı deneyimi oluşturma sürecinde size rehberlik edecek.
 
1. Bir Etki Alanı (alan adı) ve Ana Bilgisayar (server) seçme. İşletmenize uygun alan adları (firmamız size bunu sağlayacaktır) çok az şey söylerken çok şey söyler. Bir alan adının akılda kalıcı olmasının yanı sıra, markanızın sesini doğru bir şekilde yansıtması ve yanlış yazılması neredeyse imkansız olması gerekir. Markanız için doğru adı bulmak çok önemlidir, çünkü alan adına SEO, basit yazım ve marka kimliğinin bir kombinasyonunu dahil etmek, arama motoru sonuçlarında bulunma şansını artırır.
Basitçe söylemek gerekirse, çevrimiçi olarak kolayca erişilen işletmeler daha fazla müşteri kazanır. Barındırma paketlerini karşılaştırırken, web sitenizin ve işinizin doğasını göz önünde bulundurmak çok önemlidir.
Web sitesi bir sürü resim, video ve sunumla medya açısından zengin mi olacak? Şirket içinde teknik desteğe mi ihtiyacınız var yoksa barındırma sağlayıcınızdan güvenilir, hızlı yanıt veren desteğe mi ihtiyacınız var? Ayrıca web sitenizin alacağı trafik miktarını da düşünün.
Barındırma şirketi ölçeklenebilir çözümler sunuyor mu? Hangi yedekleme, güvenlik ve ek özellikler sunuluyor?
Nihai bir karar vermeden önce, şirketin sosyal medyadaki ve üçüncü taraf web sitelerindeki performansıyla ilgili incelemeleri araştırmayı unutmayın.
 
2. Arka Uç Hizmetleri (CMS “İçerik Yönetim Sistemi” / Yazılım) Arka uçla ilgilenen işlevsel bir program olmadan harika bir web sitesi geliştirmek imkansızdır. Web sitenizi bir araba olarak düşünüyorsanız, nedenini anlayabilirsiniz.
Arkadaşlarınız parlak yeni spor arabanızı gördüklerinde, şık boya işine, parlak lastiklere ve lüks deri koltuklara bakarlar. Web siteleri dünyasında bu, sitenizin bir kullanıcının doğrudan deneyimlediği kısmına eşittir. Spor arabanızdaki güçlü motor gibi, web sitenizin arka ucu da sihrin gerçekten gerçekleştiği yerdir. Benzer şekilde, motoru olmayan bir spor araba da işe yaramaz hale gelir. E-ticaret siteleri için en iyi “motorlardan” biri Magento iken, WordPress bilgi siteleri için ideal olan özelleştirilebilir bir CMS’dir.

3. Temiz Tasarım Web sitesi geliştirme sürecinde hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, temiz ve çekici bir tasarım oluşturmaktır. Kaliteli bir tasarım çekici ve sezgisel gezinme ile okunması kolaydır.
En önemlisi, temiz bir tasarım, görüntüleyenlerin dikkat dağıtıcı grafikler ve büyük miktarda metin yerine markanızın ve içeriğinizin değerine odaklanmasına yardımcı olur.
Müşteriler genellikle web sitesi tasarımlarını belirli bir şirketin veya ürünün kalitesiyle ilişkilendirir. Bu nedenle, temiz bir tasarım, müşterileri geri dönmeye teşvik eden olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için hayati önem taşır.

4. Etkili Renk Düzeni Renk şemaları müşterilerin düşündüğünden daha önemlidir. Farklı renkler, sakinlik, mutluluk veya hayal kırıklığı gibi duygusal tepkileri uyandırma yeteneğine sahiptir. Web sitesi tasarımınızda renkleri kullanmaya gelince, şirketinizin nişini, hedef kitlesini, markalaşmasını ve renk teorisinin unsurlarını göz önünde bulundurmak çok önemlidir.
Hedef kitleniz hangi renklere tepki verecek? Renk düzeniniz logonuza ve markanıza benziyorsa, bakmak bunaltıcı mı yoksa hoş mu? Markanızın sesini parlak ve canlı bir turuncuyla mı yoksa profesyonel, sakinleştirici bir maviyle mi aktarmaya çalışıyorsunuz?
Seçiminiz ne olursa olsun, en iyi renk seçeneklerini araştırmak için zaman harcamak, ziyaretçilerinize iyi bir izlenim bırakacaktır.

5. Markalaşma Markalaşma, hem büyük hem de küçük tüm işletmeler için önemlidir.Markanızın logosunun tasarımı ve yerleşimi, bir izleyicinin genel görüşüne katkıda bulunur.
Profesyonelce tasarlanmış logolar, müşterinin dikkatini başarıyla çeker ve markanın benzersiz sesinin net bir resmini sunar. Sol üst köşe gibi sitenizde ziyaretçilerin kolayca görebileceği bir yer seçin, çünkü burası gözün bir web sitesini doğal olarak taramaya başladığı yerdir. Markanızın kimliğini daha da sağlamlaştırmak için aynı logoyu ambalaj, basılı reklam ve markalı giysiler üzerinde kullanmayı düşünün.
Bir işletme marka bilinci oluşturma ile tutarlı olduğunda, müşterilere entegre ve akılda kalıcı bir marka deneyimi sağlar.
Sohbete Başla
Merhaba
Hatay Web Tasarım
Whatsapp ile görüşebilmek için sohbete başlaya tıklayınız...